W jaki sposób wystąpić ze skargą do Trybunału...

Jeśli Pana/Pani zdaniem, skarga dotyczy jednego z praw zawartych bądź to w Konwencji, bądź w protokołach, i spełnia ona wszystkie wyżej wymienione wymogi, to należy po pierwsze wysłać do Kanclerza Trybunału list zawierający niżej podane dane, adresując go w sposób następujący:


List powinien zawierać:
- krótkie przedstawienie przedmiotu skargi;
- określenie, które z praw zostało Pana/Pani zdaniem naruszone;
- informacje, jakie środki prawne zostały wykorzystane;
- listę oficjalnych decyzji w tej sprawie, z zaznaczeniem daty każdej z nich oraz sądu lub innego organu, który ją wydał, a także krótką informację o treści każdej z nich. Do listu należy dołączyć kopie tych decyzji. (Trybunał nie będzie zwracał tych dokumentów, zatem w interesie skarżącego leży przedłożenie kopii zamiast oryginałów.)

Kanclerz Trybunału udzieli Państwu odpowiedzi. Mogą być Państwo poproszeni o dodatkowe informacje lub dokumenty albo też wyjaśnienia związane ze skargą. W miarę potrzeby będą Państwo poinformowani również, w jaki sposób poprzednio interpretowano Konwencję w podobnych sprawach. W przypadku stwierdzenia oczywistej przeszkody, która nie pozwala na przyjęcie skargi do rozpoznania, zostaną Państwo poinformowani o tym fakcie przez Kanclerza. Z drugiej strony, nie mogą Państwo natomiast otrzymać porad na temat prawa w państwie, którego dotyczy skarga.

W przypadku, gdy z dotychczasowej korespondencji wynika ogólnie, iż Pana/Pani sprawa spełnia warunki rejestracji, jako skarga i jeśli Państwo wyrazili takie życzenie, Kanclerz prześle Panu/Pani odpowiedni formularz, na którym Państwo będą mogli złożyć formalną skargę. Po wypełnieniu i przesłaniu go przez Pana/Panią zostanie on przedstawiony Trybunałowi do rozpatrzenia.

Kanclerz będzie informował Pana/Panią na bieżąco o stanie sprawy. Postępowanie w początkowym stadium odbywa się w formie pisemnej. Nie jest wiec Pan/Pani zobowiązany/a do osobistej obecności w siedzibie Trybunału.

Jeśli Pan/Pani ma możliwość, wskazane byłoby zlecenie prowadzenia sprawy adwokatowi. W późniejszym stadium postępowania, brak odpowiednich środków na opłacenie pomocy prawnej adwokata może stanowić, w danym przypadku, podstawę do ubiegania się o pomoc bezpłatną, jeżeli nie dysponuje Pan/Pani środkami na opłacenie adwokata. Jednak pomoc ta nie może być przyznana w momencie, w którym składana jest Pana/Pani skarga.